Uluslararası Turkuaz SİNEMA GÜNLERİ ESKİŞEHİR’ DE

24-27 Şubat tarihlerinde Uluslararası Turkuaz Sinema Günleri Eskişehir’de gerçekleştirilecek.

Eskişehir Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı tarafından organize edilen etkinlikte Türk Dünyası coğrafyasını oluşturan ülkelerden seçilen 20 film gösterimi yapılacak. Ayrıca, sinema ve kültür dünyasını temsilen yurtdışından 20, yurtiçinden ise 50 konuk sinema insanı festival boyunca Eskişehir’de ağırlanacak.

 

 

Turkuaz Renginde Sinema Buluşmasıturkuaz sinema gunleri

Festivalle ilgili bir açıklama yapan Eskişehir Valisi ve Eskişehir 2013 TDKB Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Güngör Azim Tuna, “Türk dünyasında; farklı renk ve güzellikler birleşerek aynı ahenkle ses vermektedir. Kültür Başkentliğinde gönlümüzden geçen; ortak kültür mirasımızı, Nasreddin Hoca’mızın ‘dünyanın merkezi’ dediği Eskişehir’de ifade etmektir,” dedi. Sanatın en genel manasıyla bir ifade biçimi olduğunu söyleyen Vali Tuna, “Bu bakımdan inceliği, zarafeti ve estetiği ile sanatın hemen her türünde ‘Dilde, fikirde, işte birlik’ diyerek ortak eser ve çalışmalar üretmeye itina gösterdik,” diye belirtti.

Açıklamada, sanatın beyaz perdeye yansıyan sinema türünde de eserler verdiklerini söyleyen Vali Tuna, şunları ifade etti: “Farklı güzelliklerin birleşimi olan Türk dünyasını, farklı disiplin ve sanatların birleşimi olan sinemanın en canlı ve kalıcı bir güzellikte ele alacağına inanıyoruz. Yine dünya coğrafyasında doğudan batıya, kuzeyden güneye geniş hayat coğrafyasında, yüreklerde ümit filizleri yeşerten ortak kültür mirasımıza; ortak bir emeğin ve çabanın ürünü olan sinema sektörü ayna tutabilir, ümidindeyiz. Sinema ile milyonlarca insanın bakış açısına yüksek insani değerlerimizden engin bir hoşgörü anlayışı katabiliriz.”

Eskişehir’e Uluslararası Bir Proje Daha…

Eskişehir’de gerçekleşecek olan Turkuaz Sinema Günleri süresince atölye çalışmaları ve paneller de yer alacak: Türkmen sinemasının büyük ismi Hocakulu Narlıyev, ‘Sinemada Senaryo Kurmak’ üzerine senaryonun içeriği hakkında ‘Senaryo Hikâyeleri’ başlıklı bir atölye çalışması yapacak. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi’nden öğretim üyesi Yüksel Aktaş, sinemada makyajın sırlarını işleyeceği bir ‘Makyaj Atölyesi’ kuracak. Kırgız sinemasının büyük yönetmeni rahmetli Tolomuş Okeyev’in kızı Alima Okeyeva’nın katılacağı panelde ise ‘Tolomuş Okeyev Sineması’ enine boyuna ele alınacak. Türkçe konuşulan coğrafyalardan gelen konukların katılacağı ‘Türk Dünyası Sineması’ başlıklı panelde ise, Türkçe konuşan toplulukların ortaya koyduğu sinemanın mevcut durumu, sorunları ve geleceğe dönük çözümleri ve işbirliğine dönük imkânları masaya yatırılacak.

 

Turkuaz Sinema Günleri çerçevesinde ayrıca bir de sergi düzenlenecek. Sergi ‘Türk Dünyası Sinemasından Kareler ve Portreler’ başlığını taşıyor. Sergide Türk dünyası sinema tarihine bir yolculuk yapılarak, bu dünyayı meydana getiren ülkelerde çekilen filmlerden sahneler ve bu coğrafya sinemalarının önemli sanatçılarının portreleri sinemaseverlere sunulacak. Programda, Prof. Tevfik İsmailov’un yazdığı ve MSGSÜ Güzel Sanatlar Vakfı tarafından yayınlanan üç ciltlik ‘Türk Cumhuriyetleri Sinema Tarihi’ ansiklopedik kitap da dağıtılacak. Kitap, Türk Dünyası Sinemasında yapılan filmleri, sinema hayatını, yönetmenleri ve genel olarak sanatçıları ele alıyor.

Festivalde Türk Dünyasının Estetik Değerleri Ortaya Çıkarılacak

Festival Direktörü İhsan Kabil, Turkuaz Sinema Günleri’nin hedefleri konusunda şunları söylüyor: “Gerçekten de bunu diğer Türkçe ve lehçelerinin konuşulduğu bölgelere uyarladığımızda nasıl bir sinemasal ve kültürel potansiyelin ortaya çıkarılabileceğinin, hayata geçirilebileceğinin hayalini bile kurmak insana heyecan veriyor. Ortak kültürümüzün insani değerlerinin işleneceği, özel bir dilin ve estetiğin kurulacağı nitelikli bir sinema ortamı ve bunun yanı sıra dağıtım ve sektörel işbirliğinin gerçekleştirileceği bir endüstriyel ve iktisadi çerçevenin, Türkiye’de festivaller de dâhil olmak üzere sinema ortamına yeni alanlar, normlar ve kimlik temelinde bambaşka bir canlılık ve verimlilik getireceği ortadadır.”

Dünyanın çok renkli kültürel zemininde bulunduğumuza işaret eden İhsan Kabil, daha sonra şu bilgileri veriyor: “Kültürel olarak ilişkide olduğumuz Orta Asya coğrafyası ve İslam Dünyasıyla gerçekleştireceğimiz sinema sahasındaki işbirlikleriyle, tüm dünyaya insanlık tarihinde ortaya koyduğumuz medeniyet anlayışımızın çeşitli donelerini estetik bir yaklaşımla sergilemek, içinde yaşadığımız sorunların giderilmesinde sanatın dilini kullanarak çözümlere dair ipuçları sunmak sinemanın işlevleri bakımından da yerinde veriler olarak görülebilir.”

Tüm sinemaseverlere açık olan Turkuaz Sinema Günleri etkinliğinin organizasyonu Hazar Film tarafından gerçekleştiriliyor. Hazar Film, daha önce de Az Gelişmiş Ülkeler Film Festivali ve Gelişen Ülkeler Film Festivali gibi uluslararası etkinliklere imza atmıştı.

ETKİNLİK TAKVİMİ

Etkinlik Takvimi

 

 

 

,

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: